Jak motywować pracowników?

Tak, motywowanie pracowników to ogromne wyzwanie, nawet jeśli jesteś doskonałym managerem. A już motywowanie siebie to prawdziwa sztuka. A przecież, „aby zapalić innych samemu trzeba płonąć.”

Są dni, kiedy i pracownicy, i managerowie czują spadek zaangażowania. Jak zmotywować swój zespół bez względu na płeć, wiek i czas pracy pracowników? Jest kilka niezawodnych sposobów, aby te gorsze dni nie stały się codziennością dla twojego zespołu.

  • Określ cele i zasady jakich efektów pracy oczekujesz. Cele na dany tydzień, miesiąc, kwartał to podstawa. Jasne zasady dotyczą także zarówno zakresów obowiązków, zasad premiowania i ścieżek kariery. Jeśli zespól nie rozumie jaki jest cel jego działań, trudno, aby rzucał się z zapałem w wir pracy.
  • Zadbaj o przyjazne miejsce pracy. Zapewnienie pracownikom komfortu psychicznego i fizycznego prac y to podstawa. Stwórz dla pracowników takie środowisko pracy, do którego będzie chciał przychodzić. Przyjazne miejsce pracy i atmosfera sprzyjająca motywacji to też mniejsza rotacja pracowników. Miejsce, na chwilę relaksu, zadbanie o wygodne krzesła, szybko i sprawnie działający sprzęt, do tego atmosfera szacunku i współpracy. O to wszystko powinien zadbać dobry manager.
  • Bądź liderem. Inspiruj, świeć przykładem, się stale rozwijaj. Zawsze wykonuj swoje obowiązki najlepiej jak potrafisz. Traktuj zespół po partnersku, nigdy z góry. Dawaj nieustający feedback. Przykład idzie z góry i jeżeli pracownicy zauważą, że manager nie przykłada się do swojej pracy, nie dotrzymujesz terminów czy nie szanuje pracowników, pomyślą, że w firmie jest to normalne i akceptowalne i zaczną robić to samo.
  • Zadbaj o dobrą komunikację i wspieraj pracę zespołową. Utrzymuj z nimi stałą komunikację. Porozmawiaj z każdym pracownikiem choć kilka minut. Spytaj, jak mu idzie wykonywanie zadania. Zapewnij go o gotowości wsparcia. Spytaj o jego spostrzeżenia, pomysły zmian. Stwórz w swoim zespole miejsce i przestrzeń do wdrażania nowych pomysłów, to doskonały sposób na motywowanie pracowników. Nie tylko pozwolisz im się rozwijać, ale wzmocnisz też ich zaangażowanie. Jednocześnie możesz otrzyma pomysły, które z Twojego „punktu siedzenia” nie były możliwe do dostrzegania. To może wpłynąć na rozwój całej firmy.
  • Pamiętaj o feedbacku. Jedną kwestią są cykliczne feedbacki, które są podstawą do oceny pracy twojego zespołu, drugą są feedbacki indywidualne, aby każdy pracownik widział, że obserwujesz i doceniasz jego pracę.
  • Doceniaj prace i zaangażowanie każdego pracownika. Doceniaj każdą inicjatywę, zaangażowanie i kreatywność. Zwykła pochwała w stylu: „Świetna robota!” potrafi zmotywować pracownika do efektywnej pracy. Wspieraj, gdy pracownik poniesie porażkę i kieruj się złotą zasadą – doceniaj przy wszystkich, krytykuj na osobności.
  • Wspieraj pracę zespołową i sam bądź częścią zespołu. Twórz okazje do współpracy, do wymiany doświadczeń i pomysłów wśród pracowników. Pamiętaj o burzy mózgów, ale też wspólnych wyjściach po pracy. Nie izoluj się od zespołu. Bądź dla ludzi wsparciem i ważną częścią zespołu.

Bądź Liderem / Liderką z  jakim/ z jaką Ty chcesz pracować 🙂

Życzę Ci powodzenia w budowaniu wspaniale działajacego, zmotywowanego zespołu.

Renata Wrona

0