Jak kurs tańca zwiększa poziom pewności siebie i poczucie własnej wartości?

Branie udziału w kursach i zdobywanie nowej umiejętności jaką jest taniec, niezaprzeczalnie podnosi pewność siebie. Sama korzystam ze szkoły tańca oraz proponuję taniec swoim klientom jako remedium na niską samoocenę.

Ale zacznijmy od początku:

Pewność siebie to stan, w którym czujemy się dobrze sami ze sobą, jesteśmy pewni poczucia własnej wartości i własnych kompetencji, akceptujemy siebie i wierzymy w swoje możliwości.

Nasze poczucie własnej wartości jest wypadkową doświadczeń, wychowania, norm kulturowych, przekonaniami o świecie i nas samych, poczuciem sprawczości czy atrakcyjności intelektualnej i fizycznej. To właśnie poczucie własnej wartości w dużej mierze determinuje jakość życia. Bywa korelatem sukcesów prywatnych oraz zawodowych, twórczych działań i kreatywności w miejscu pracy, asertywnej postawy i zdecydowanie otwartości na nawiązywanie nowych kontaktów i poprawy stylu komunikacji.

Tak wpływa na to taniec?

Jak się ruszamy, a taniec to przede wszystkim ruch fizyczny w rytm muzyki, to w mózgu wybuchają nam fajerwerki w postaci endorfin. Stajemy się szczęśliwsi.

Do tego ruch przy nauce tańca powoduje, że nasze ciało staje się zwinniejsze, zgrabniejsze, niepotrzebne kilogramy uciekają, talia się rzeźbi a sylwetka wysmukla.  Do tego idąc na imprezę nie tylko wyglądamy atrakcyjniej, ale gdy już zaczniemy ruszać się na parkiecie, wyglądamy atrakcyjniej. Biodra, ramiona i klatka pracują, potrafimy dopasować się do każdego rytmu a nogi już się nie plączą. Poruszamy się z gracją i wzbudzamy zainteresowanie innych.

Taniec to także sztuka integracji i komunikacji z drugim człowiekiem. Podczas kursu uczymy się ufać partnerowi w tańcu, wyczulić się na jego sygnały płynące z ciała, drobne gesty wykonane ruchem dłoni prowadzącego lub też nauczyć się jak takie mikro sygnały wysyłać do partnerki, by czuła się przy nas bezpiecznie. Na kursie na początku tańczymy z naszym wybranym nauczycielem tańca, a potem trenujemy dane figury podczas wymiany partnerów i partnerek na parkiecie. Nauka zgrania się w tańcu to od razu nauka tańca społecznego. Uczymy się odbierać i nadawać drobne sygnały jakie wysyła nasz towarzysz komunikacji, czasem szef, klient, kontrahent, pracownik czy też nowopoznana osoba w życiu prywatnym. To dodaje nam pewności siebie.

U jednych działa to od razu, od pierwszych lekcji czujemy się pewnie, u innych po upływie kilku lekcji, ale końcowy efekt jest taki sam – czujemy swoja moc i sprawczość, czujemy, że wyglądamy lepiej, możemy więcej i stajemy się coraz pewniejsi siebie.

Gdy Trenerka sama chce się szkolić, jest wymagająca i podejrzliwa podczas poszukiwań

Ja, jako trenerka biznesu i rozwoju osobistego, sama długo sprawdzałam różne miejsca i studia tańca nim wybrałam to, które oferuje właśnie taki schemat rozwoju jaki usatysfakcjonuje mnie i będę mogła z czystym sumieniem polecać go moim Klientom. I znalazłam w Warszawie studio tańca @Arthur Murray. W samym centrum, z dogodnym dojazdem, ale najważniejsza jest dla mnie atmosfera jaką studio stworzyło dla swoich studentów i oczywiście wyjątkowi, uśmiechnięci i empatyczni nauczyciele i nauczycielki tańca. Od pierwszego dnia poczułam się tu jak z przyjaciółmi, do których chętnie i regularnie wracam, szkoląc swoją technikę w wybranych tańcach. U mnie to Tango argentyńskie, Bachata i Salsa. Tańczę podczas indywidualnych lekcji z trenerem Panem Arturem, ale także podczas zajęć grupowych, gdzie wymieniamy się partnerami podczas tańca oraz podczas organizowanych wolnych „potańcówek”. Każda z tych form daje mi dużo radości z życia społecznego, poznanie nowych znajomych, dla których tak jak dla mnie taniec jest pasją i oczywiście podnosi mogą sprawność i kondycję fizyczną oraz wzmacnia poczucie własnej wartości.

Dla kogo dobre są kursy tańca?

Według mnie dla każdego. Oczywiście dla tych, którzy chcą nauczyć się tańczyć, którzy lubią muzykę, dla tych którzy chcą nawiązać nowe znajomości w bezpiecznym miejscu, zwiększyć pewność siebie w stosunku do innych ludzi i zwiększyć poczucie własnej wartości. Dla tych którzy cha popracować nad swoją kondycja fizyczna, gibkością ciała, ale też dla wszystkich, którzy chcą poczuć w sercu radość i fan z dobrej zabawy.

Ale poprosiłam również o opinię na temat tego jak taniec wpływa na naszą pewność siebie ekspertkę ze studia @Arthur Murray, Panią @Olgę Struk. 

Przeczytajcie, proszę, co powiedziała Olga i jakie przykłady z życia studentów Studia tańca może nam przytoczyć:

„W naszej szkole traktujemy taniec przede wszystkim jako skuteczne narzędzie, które może przynieść indywidualne korzyści dla życia takie jak: zwiększenie pewności siebie, odstresowanie, polepszenie relacji w parze, naładowanie baterii, poznanie nowych ciekawych ludzi oraz wiele innych. Prawie każdy z naszych uczestników zajęć tanecznych doświadcza indywidualnych korzyści już po 3-4 miesiącach regularnych treningów. Zazwyczaj prowadzą one do pozytywnych zmian w życiu.

Przykłady? Jedna z naszych uczennic, która zawsze miała problem z wystąpieniami publicznymi z powodu braku pewności siebie, zauważyła ogromną poprawę w pozycji ciała i gestach po kilku miesiącach zajęć. Powiedziała, że przestała się martwić o swoje ruchy na mównicy i nawet zaczęła otrzymywać pochwały od kolegów, którzy zauważyli, że teraz prezentuje się znacznie pewniej i bardziej swobodniej.

Niedawno do nas przyszła jedna Pani z 16-letnim synem. Jako młoda dziewczyna marzyła o tańcu, lecz życiowe przeszkody uniemożliwiły spełnienie tego marzenia. Po latach pracy za granicą wróciła do kraju przed ukończeniem szkoły syna. Syn zaproponował wspólne nauczenie się tanga na uroczystość szkolną, aby spełnić matczyne marzenie. To doświadczenie w naszym studio stało się dla nich ważnym momentem, pogłębiając więź między nimi. Ich występ na wydarzeniu Arthur Murray był niesamowitym wyjściem ze strefy komfortu, spełniając życiowe marzenie matki i otwierając nowe spojrzenie na siebie w oczach syna i całej rodziny.

Inna inspirująca historia jest o parze, która kiedy po raz pierwszy pojawiła się  w naszym studiu, często kłóciła się podczas zajęć. Jednak już po kilku miesiącach zauważyliśmy, że zaczęli wymieniać spojrzenia, a po pół roku spacerowali trzymając się za ręce. Teraz, gdy patrzysz na nich, widzisz uśmiechy, radość i zabawę. Nauczyli się łączyć i reagować na spory lekkim humorem, śmiejąc się z rzeczy, które kiedyś doprowadzały do kłótni. Poprzez zajęcia taneczne znaleźli więź, która pomogła im poprawić wzajemne relacje.

Mamy wiele takich historii w naszych studiach, które są dla nas największą inspiracją w pracy i utwierdzają nas w przekonaniu, że poprzez taniec zmieniamy życie ludzi na lepsze.”

Skoro już wiemy, że branie udziału w szkoleniach i kursach oraz zdobywanie nowej umiejętności jaką jest taniec, niezaprzeczalnie podnosi pewność siebie, to dobry moment, aby zdecydować się na pierwszy krok, a potem drugi i trzeci w rym ulubionej muzyki. Reszta już idzie sama.

Z miłości do Ciebie 🙂

Renata Wrona

Poniżej pobierz artykuł

0