Zasady, które pomogą w budowaniu silnej marki osobistej

Home / Biznes / Zasady, które pomogą w budowaniu silnej marki osobistej

Zasady, które pomogą w budowaniu silnej marki osobistej

W zabieganym świecie, wśród wielu spraw do załatwienia czy problemów do rozwiązania i czekających nowych wyzwań, czasem zapominamy o ważnych kwestiach. takich jak budowanie pewności siebie, sztuka autoprezentacji, odpowiednie dobieranie znajomych, komunikacja z innymi oraz bezinteresowne pomaganie. Warto zastosować kilka zasady, które pomogą w budowaniu silnej i wiarygodnej marki osobistej. 

 • Miej poczucie własnej wartości i rozwijaj poczucie własnej wartości. Ufaj sobie. Poczucie własnej wartości jest ważne. Kiedy ty ufasz sobie, łatwiej jest tez uwierzyć w ciebie innym. Warto abyś wyzbyła się nadmiernej skromności. Jeśli coś robisz dobrze, warto o tym mówić otwarcie. Jednak dbaj o to aby nie prezentować pychy i zadufania w sobie, które na ogół są przykrywką niepewności i kompleksów.
 • Szanuj siebie i innych. Nie składaj obietnic jeśli nie wiesz czy ich dotrzymasz. Zachowuj się z szacunkiem do innych, ale wymagaj również szacunku w stosunku do ciebie. Jeśli czyjeś zachowanie uważasz za niestosowne, masz prawo go o tym poinformować i w sposób kulturalny poprosić o zmianę zachowania. Pamiętaj również, że miarą naszego człowieczeństwa jest sposób w jaki traktujemy osoby, od których nic w naszym życiu nie zależy oraz zwierzęta. Im wszystkim należy się szacunek i troska, nie zapominaj o tym.
 • Starannie dobieraj sobie znajomych. Z czasem stajemy się podobni do osób, z którymi spędzamy najwięcej czasu. Starannie dobiera swoich znajomych, mając na uwadze, że nie zawsze jest sens ciągnąc w górę kogoś, kto nie czuje takiej potrzeby i kto tego nie chce. Jeśli czujesz, że z kimś nie jest ci po drodze, pozwól mu iść własnymi ścieżkami. Szukaj ludzi, którzy wyznają podobne twoim wartości, mają podobne zainteresowania i podobny poziom intelektu. Staraj się otaczać ludźmi mądrzejszymi od siebie, którzy mogą być dla ciebie inspiracją.
 • Bądź autentyczna i spójna. Staraj się zawsze być sobą. Nie udawaj kogoś kim nie jesteś, nie graj i nie błaznuj, nie zachowuj się dwulicowo i nie kłam. Staraj się zachować spójność między sobą zawodowo i prywatnie, wtedy będziesz wiarygodna.
 • Wyróżniaj się. I tu myślę nie o wyróżnianiu się głośniejszym zachowaniem, ostrzejszym makijażem czy droższym samochodem lecz o wyróżnianiu się czymś wartościowym jak wyższe wykształcenie, większa rzetelność, kreatywność, znajomość języków obcych, staranna postawa i nienaganny wygląd lub inna cecha, którą masz i możesz jeszcze bardziej udoskonalić.
 • Ucz się i rozwijaj całe życie. Każdy człowiek ma prawo do błędów i każdy może się pomylić. Masz prawo nie wiedzieć wszystkiego. Wykształcenie, które zdobyłaś to podstawa, ale świat nadal idzie do przodu i jeśli nie będziesz się dokształcać, pozostaniesz w tyle. Rozwijaj się, czytaj książki, pisma branżowe, uczęszczaj na szkolenia i kursy, bierz udział w konferencjach. Staraj się być na bieżąco z nowinkami dotyczącymi dziedziny, jaka się zajmujesz. Polki powszechnie tłumaczą się brakiem czasu w rozwoju. Czas jaki zabiera im praca, dzieci, dom są stałymi wymówkami, ale prawda jest taka, ze każdy z nas ma tyle samo czasu, a wygrywają ci, którzy potrafią się dobrze w nim zorganizować. Zapisz sobie przez jeden dzień, rzetelnie i ile czasu oglądasz telewizję, serfujesz w Internecie czy przeglądasz media społecznościowe, a sama zobaczysz, że jest to czas, który możesz wykorzystać na rozwój. Możesz korzystać ze spotkań z coacherką lub mentorką, czyli inną kobietą, która pomoże ci, podtrzymując kobiecą energię, w zależności od potrzeby, wymienić się wiedzą lub opinią.
 • Dbaj o swój wizerunek. Jesteśmy na ogół wzrokowcami. Wrażenie jakie wywierasz od pierwszego spojrzenia jest bardzo trwałe i choć może być mylące, to jednak trudno je potem skorygować. To, jaka jesteś na co dzień, w jaki sposób wyglądasz, jak pachniesz, jak się wypowiadasz, jak zachowujesz, jaka stajesz się w określonych sytuacjach takich jak sytuacje stresowe, konfliktowe czy też luźne spotkania przy symbolicznej lampce wina, to wszystko ma wpływ na to, jak postrzegają Ciebie inni. Na twój wizerunek  pracujesz latami, a zniszczyć go może jedno niestosowne zachowanie.
 • Dbaj o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Pomyśl o holistycznym podejściu do swojego zdrowia. Zadbaj o równowagę  miedzy ciałem, umysłem i duchem. Harmonijny przepływ energii  w  całym organizmie, zarówno w jego aspekcie fizycznym jak i energetycznym spowoduje, że poczujesz się po zdrowa, zrównoważona, pełna energii witalnej i szczęśliwa. Weź odpowiedzialność za swoje zdrowie, nie czekaj na chorobę lecz myśl o profilaktyce, znajdź sport, który pozwoli ci zadbać o kondycję i jednocześnie sprawi przyjemność, dbaj o odpoczynek, praktykuj pozytywne myślenie.
 • Znajdź swoją pasję. To może być jedna lub kilka pasji stałych, lub zmieniających się z wiekiem. I rozwijaj je, baw się nimi, angażuj. Pasje dadzą ci odskocznię od pracy, ale również pozwolą na zdobywanie nowych znajomości wśród ludzi o podobnych tobie zainteresowaniach. To mogą być początki wielkich przyjaźni, fascynacji lub wspólnych biznesów.
 • Bądź konsekwentna i nie poddawaj. Działaj konsekwentnie, według przyjętych przez ciebie zasad i wartości, zgodnie z opracowanym planem. Niech charakteryzuje cię przemyślane działanie i wytrwałość w dążeniu do celu. Nigdy się nie poddawaj. Świat jest pełen kobiet, które zwątpiły i zatrzymały się tuż przed wygraną tylko dlatego, ze zabrakło im wiary w siebie i konsekwencji w działaniu. Jeśli nawet trafisz na przeszkody, nie zatrzymuj się w drodze do swojego celu, chyba, ze tylko po to aby wziąć rozbieg i przeskoczyć przeszkodę.
 • Nie bój się zmian. Odruchowo boimy się zmiany, bo wytrąca nas z czegoś pewnego i w zamian proponuje nieznane i niepewne, ale zmiany są dobre. Przynoszą nowe wyzwania, nowe możliwości, powodują, że możemy spotkać nowych ludzi, zobaczyć inne miejsca. Gdy cos odchodzi, robi dla nas miejsce na coś nowego. Baw się zmianą, dreszczykiem niepewności, ekscytacją nowych wyzwań, to pobudzi twoją kreatywność.
 • Pomagaj i mów o tym głośno. Pomaganie innym powinno być wpajane nam już jako małym dzieciom z wielu powodów. Po pierwsze sprawia, ze życie wokół nas jest lepsze, po drugie wpływa również na obszary w mózgu osobie pomagającej, powodując, ze staje się szczęśliwsza. Znajdź fundację, która prowadzi działania, które mogą cię zainteresować i zacznij ją wspierać czasem, rzeczami, doświadczeniem, wiedzą lub finansowo – decyzja należy do ciebie a możliwości jest wiele.

Te uniwersalne zasady mogą być drogowskazem w Twojej drodze do zmiany. Drodze do kształtowania twojej wyjątkowej, silnej i wiarygodnej marki osobistej. Wybierz z nich to co jest w tobie, zacznij robić te, których jeszcze nie robiłaś, ale czujesz, ze są zgodne z twoimi wartościami. Pomogą ci one pokazać się otoczeniu taką jaka jesteś, bez zbędnej pychy ale też nadmiernej skromności.

Pozdrawiam serdecznie

Renata Wrona

 

 

Zapraszamy do kontaktu

Jeśli jesteś zainteresowany/a nawiązaniem współpracy zapraszamy do wypełnienia formularza.

Not readable? Change text. captcha txt