Wykorzystanie modelu DISC przy wychowywaniu dzieci

Osobowość to zespól indywidualnych cech danego człowieka, jego myśli, uczucia i zachowania, które odróżniają go od innych osób. Już Hipokrates wyróżnił style osobowości dzieląc ludzi na ekstrawertyków i introwertyków: choleryk, sangwinik, melancholik, flegmatyk.

Psycholog Carl Gustaw Jung przypisał cztery style zachowania do czterech kolorów: czerwony, żółty, zielony i niebieski. Każdy z kolorów motywują inne rzeczy, innych rzeczy się obawia, posiada różne cechy charakteru, inaczej się zachowuje i potrzebuje innego podejścia wychowawczego. 

Dziecko może być mieszanką dwóch lub trzech kolorów, jednak na pierwszy plan wybija się jeden dominujący kolor, który łatwo można rozróżnić. 

W zależności od „koloru” dziecka, dobrze, aby rodzice dostosowali swoje wymagania, sposób postępowania i komunikowania się z dzieckiem, aby w pełni wykorzystać jego potencjał i nie wymagać od niego zachowania, które jest dla dziecka trudniejsze do osiągnięcia.

Dziecko z dominującym czerwonym stylem zachowania

Czerwone dziecko to urodzony przywódca, jest pewne siebie i zorientowane na działanie. Lubią podejmować samodzielne decyzja i zawsze mieć rację. Mogą się wydawać wymagający i krytyczni w stosunku do rodzeństwa, innych dzieci a nawet rodziców.

Dziecko z dominującym żółtym stylem zachowania

Żółte dziecko jest towarzyskie, spontaniczne i ciekawe świata. Lubi być w centrum uwagi i dobrze bawić. Chętnie występuje na uroczystościach, dużo mówi i uwielbia gry i zabawy zespołowe. Uwielbia się przytulać.  Cieszy się życiem i działaniem, jest kreatywne i szybkie w podejmowaniu decyzji. 

Dziecko z dominującym zielonym stylem zachowania

Zielone dziecko jest pełne współczucia i zdyscyplinowane. Jest szczere, lojalne, rzetelne. Obawia się nowych sytuacji. Na ogół nie sprawia rodzicom problemów niegrzecznym zachowaniem.  Jednak łatwo się frustruje i bardzo wszystko przeżywa. Może więc wydawać się marudne, mieć tendencję do obrażania się i niełatwo przychodzi mu wybaczanie.

Dziecko z dominującym niebieskim stylem zachowania

Niebieskie dziecko jest spokojne, cierpliwe i mało wymagające. Jest za to bardzo dokładne i skupione na tym co robi. Dobrze czuje się w swoim towarzystwie i samotnej zabawie, unikają kłótni i konfrontacji. Jest małomówne i raczej nie jest duszą towarzystwa. Jest ostrożne, nie znosi zbyt dobrze presji czy nadmiernych wymagań.  

Czy już wiesz jaki jest dominujący kolor Twojego dziecka? Pamiętaj, że twoje dziecko jest wyjątkowe i jeśli będziesz traktowała je w sposób jaki jest dla niego dobry, pozwoli to dodatkowo rozwijać jego indywidualności. Dzięki temu będzie się lepiej rozwijało i jednocześnie będziecie mieli lepsze relacje, a Twoje dziecko będzie szczęśliwsze czując, że je rozumiesz i w pełni akceptujesz. 

Jak zatem rozmawiać i jak traktować dziecko o poszczególnym kolorze dominującym? Poniżej kilka moich sugestii i podpowiedzi:

JAJ ROZMAWIAĆ Z DANYM KOLOREM

Jak rozwiać z dzieckiem z dominującym czerwonym stylem zachowania

Mów do dziecka bezpośrednio, konkretnie i logicznie. Podkreślaj jego inteligencję, pozwól na podejmowanie samodzielnych decyzji i stawiaj przed nimi wyzwania. 

Zrezygnuj z postawy autorytatywnej, z pogadanek i wykładów czy odnoszenia się do emocji, gdy dziecko zrobi coś źle. Nigdy nie zawstydzaj ani nie krytykuj dziecka w obecności innych osób. 

Gdy się bawicie, opowiadaj mu o emocjach, ucz go o nich rozmawiać. Mów o tym, że inne dzieci mogą potrzebować by było dla nich milsze, że nie zawsze musi wygrywać i że czasem dobrze jest pozwolić zdecydować komuś innemu. Wprowadzaj tą wiedzę spokojnie, w dobrej atmosferze.

Jak rozmawiać z dzieckiem z dominującym żółtym stylem zachowania

Stosuj pochwały, doceń jego aktywność i kreatywność. Żółte dziecko zawsze ma coś do zrobienia i ciągle szuka nowych wyzwań. Pokazuj dziecku, że je dostrzegasz i akceptujesz. Pozwól dziecku na werbalną ekspresję. Staraj się zachować pozytywne nastawienie, taka postawa najlepiej na niego działa. Nie bądź surowa ani zbyt poważna. Nie wymagaj perfekcji czy doskonałości, to go zniechęci. 

Jak rozmawiać z dzieckiem z dominującym zielonym stylem zachowania

Jest wrażliwe i emocjonalne, dlatego także wykazuj się dużą wrażliwością. Zadbaj o zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa, nie zmuszaj do publicznych wystąpień, jeśli samo nie będzie czuło takiej potrzeby. Chwal i doceniaj swoje dziecko. Bądź delikatna i szczera. Nie wywołuj w nim poczucia winy, nie wymagaj perfekcji czy też spontanicznych reakcji. 

Jak rozmawiać z dzieckiem z dominującym niebieskim stylem zachowania

Zaakceptuj indywidualizm swojego dziecka. Wykaż się wrażliwością i staraj się zawsze uważnie go słuchać.  Bądź delikatna, nie wywieraj na nim presji i unikaj bezpośredniej krytyki. Łagodnie zachęcaj dziecko do zaangażowania w różne działania. Zadawaj mu pytania co myśli i jak się czuje, ponieważ niebieskie dziecko ma wiele przemyśleń, którymi samo się raczej nie podzieli. Nie wymagaj od niego szczególnej towarzyskości.

Pamiętaj, że każde dziecko ma w sobie wiele barw i kolorów. I to jest właśnie najpiękniejsze. Jednak kierowanie się tymi podpowiedziami, jak reagować na różne zachowania może ułatwić Ci zrozumienie indywidualności Twojego dziecka.

Ps. Czy wiesz, że w bajce Kubuś Puchatek, mamy silnie zaznaczone indywidualne kolory zachowań? Królik jest przedstawicielem koloru czerwonego, brykający Tygrysek jest żółty, Kubuś Puchatej jest przedstawicielem koloru zielonego, Kłapouchy zaś to typowy niebieski JJeśli jesteś zainteresowana tym jakie są Twoje kolory zachować, jakie są Twoje mocne strony i zalety, jeśli chcesz poprawić swoją komunikację interpersonalną w pracy i życiu prywatnym zapraszam Cię do wykonania badań MaxieDISC, które znajdziesz na mojej stronie renatawrona.pl. Taka wiedza może pomóc w pracy i w życiu prywatnym. Zapraszam 🙂

Renata Wrona

Cieszę się, że przeczytałaś mój artykuł. Jeśli, to co przeczytałaś jest dla Ciebie wartościowe, to:

  • Proszę, zostaw swój komentarz. Bez Twojego komentarza nie czuję Twojej obecności. Napisz  więc swoje odczucia po przeczytaniu.
  • Podaj dalej. Jestem przekonana, że jeśli to co piszę jest dla Ciebie ciekawe i pomocne, to również może być pomocne dla kogoś z Twojego otoczenia.Dlatego podziel się linkiem do artykułu ze znajomymi.
  • Podejrzyj mnie na: https://www.facebook.com/RenataWrona.pl i na https://www.instagram.com/renata.wrona.coach/

Tam oprócz informacji o nowych wpisach na blogu, zobaczysz też kulisy mojej pracy. Zapraszam.

Renata

0