Słowa mają wielką moc

Home / Coaching / Słowa mają wielką moc

Słowa mają wielką moc

Słowa mają wielkie znaczenie. To dzięki słowom możemy wyrażać swoje emocje i myśli. Dobre słowa mogą działać terapeutycznie, mają moc leczenia, złe słowa potrafią ranić i niszczyć.

Teoretycznie najpierw mamy myśl, a za nią idzie słowo, a jednak konsekwentne używanie pewnych słów ma wpływ na nasze postrzeganie świata wokół nas. Mówiąc krótko, żyjemy w takim świecie, jakim go sobie wyobrażamy.

Swego czasu sklep IKEA, przeprowadził eksperyment do którego zaprosił tysiące dzieci, aby w 30 dni pokazać im jaką wielką moc maja słowa i idąca za nimi energia. IKEA zestawiła dwie rośliny i ustawiła je w szkole. Jedna roślina była karmiona komplementami i słowami zachęty, podczas gdy druga była werbalnie poniżana nienawistnymi słowami. Obie rośliny były traktowane dokładnie tak samo: z tą samą ilością wody, odżywiane światłem słonecznym i nawozem. Jedyną różnicą jest to, że mówione były słowa krytyki do jednej rośliny i słowa zachęty do drugiej, przez 30 dni. Po tych dniach wyniki mówiły same za siebie – podczas gdy komplementowana roślina dalej się rozwijała, poniżona roślina marniała w oczach, wyraźnie chorowała i miała opadające, brązowe liście.

Według psychologii pozytywnej, to my sami, poddajemy rozumowi takie odbieranie świata, jakie chcemy, i tylko my sami możemy je zmienić. Warto zastanowić się jakich słów używamy w stosunku do określania nas samych, naszych znajomych i współpracowników. Czy są to słowa miłości, ciepła, zrozumienia czy częściej krytyki, pogardy i lekceważenia? Zastanówmy się jakie mamy intencje wypowiadając pewne słowa, co one naprawdę oznaczają? Jaki komunikat chcemy nimi przekazać?

Warto również nauczyć się odcinać od negatywnych komunikatów, które nas otaczają. Zwłaszcza tych nieżyczliwych i krzywdzących.

Słyszałam kiedyś historię o mędrcu, który szedł do wioski, a za nim szedł jakiś człowiek i cały czas ubliżał mędrcowi. Ten jednak szedł spokojnie i nie reagował na wyzwiska. Gdy doszli do wioski, ktoś z obserwujących sytuację spytał mędrca „Dlaczego nie reagowałeś na obraźliwe słowa tego człowieka?” Na to mędrzec odpowiedział „Jeśli ktoś daje Ci prezent, a ty go nie przyjmiesz, wtedy ten prezent zostaje u niego”.

Warto zapamiętać słowa mędrca i uświadomić sobie, że najlepszym co możemy zrobić to pozostawić ten komunikat nadawcy – czyli nie brać go do siebie. Niech czyjaś frustracja pozostanie przy osobie, która ją wyraża. Nie bierzmy jej do siebie. Nabierzmy dystansu to tego co zewnętrzne i uświadommy sobie, że prawdę o nas wiemy tylko my sami.

Ważne jest zadbanie o swoje pozytywne emocje. Myślmy o sobie pozytywnie. Kto inny będzie dla nas lepszy niż my sami? Kto zna nas lepiej? Stańmy się dla siebie dobrzy i czuli. Przypomnijmy sobie jakie mamy dobre i pozytywne cechy. Zastanówmy się jak możemy je wykorzystać, aby nasze życie stało się lepsze i piękniejsze.

Nie kryjmy się za sformułowaniami typu „ nie umiem”, „nie poradzę sobie”. Odkryjmy wiarę w siebie i swoje możliwości.

Powodzenia w poszukiwaniu pięknych myśli i miłych słów 🙂

Cieszę się, że przeczytałaś mój artykuł. Jeśli, to co przeczytałaś podoba Ci się, jest dla Ciebie wartościowe, to:

  • Proszę, zostaw swój komentarz. Napisz choć kilka słów lub zostaw uśmiech. Bez Twojego komentarza nie czuję Twojej obecności.
  • Podaj dalej. Jeśli to co piszę jest dla Ciebie ciekawe, to również może być interesujące dla Twoich znajomych. Dlatego podziel się linkiem do artykułu.
  • Podejrzyj mnie na Instagramie: renata.wrona.coach iFecebooku: FB/RenataWrona.Trener.Coach. Tam oprócz informacji o nowych wpisach na blogu, zobaczysz też na bieżąco wszystko co robię.

Renata Wrona

Zapraszamy do kontaktu

Jeśli jesteś zainteresowany/a nawiązaniem współpracy zapraszamy do wypełnienia formularza.

Not readable? Change text. captcha txt
mapa marzeń