Pracujesz z domu? Nie zaniedbuj porannych rytuałów

Część z nas od dawna pracuje zdalnie, ale dla części z nas praca z domu to nowa rzeczywistość. Najpierw było przerażenie jak ogarnąć domową rzeczywistość i połączyć ją z pracą, potem chwila wyluzowania „Mogę siadać do komputera w piżamie. Po co mi makijaż?”

A jednak po kilku miesiącach zauważamy spadek wydajności w pracy i brak motywacji do dbania o siebie. Krótko mówiąc – ogólne „rozchełstanie”. Piżama przez cały dzień lub wyciągnięty dres, brak makijażu, kanapka jedzona podczas pracy przy komputerze, powiedzmy sobie szczerze, że to wszystko nie sprzyja ani wydajnej pracy, ani dobremu samopoczuciu.

Jeśli więc chcesz pracować wydajnie, zdecyduj się na zachowanie codziennych porannych rytuałów. Wstań odpowiednio wcześniej. Otwórz szeroko okno, aby mieszkanie zostało dobrze przewietrzone podczas czasu, który Ty spędzasz w łazience. Weź prysznic, umyj i ułóż włosy, zadbaj o lekki makijaż.

To, co masz na sobie ma duży wpływ na Twoje nastawienie. Jeśli chcesz poprawić swoją wydajność, a przy tym czuć się komfortowo w trybie home office, zdecyduj się na strój wygodny, nie krępujący ruchów, ale elegancki. Oczywiście nie musisz biegać po mieszkaniu w butach na szpilkach i garsonce, jednak wyciągnięty T-shirt i leginsy nie sprzyjają aktywnej pracy.  Swobodnie możesz założyć jeansy, lub wygodne ale eleganckie spodnie, bluzkę koszulową i baleriny. Jeśli wolisz sukienki i tak na ogół ubierałaś się do pracy, teraz również możesz zdecydować się na sukienkę. Może ona być na przykład z dzianiny abyś czuła się swobodnie jednak elegancko. I w żadnym wypadku nie zapomnij o kropli ulubionych perfum o odrobinie biżuterii w postaci kolczyków i zegarka lub zarzucić na ramiona apaszkę w swoim ulubionym kolorze, tak abyś czuła się zadbana i w każdej minucie gotowa na połączenie online z klientem lub współpracownikami.

Warto także zwrócić uwagę na deseń na twoim ubraniu, ponieważ drobne prążki, kropki i kratki, podczas ruchu zaczynają się zlewać i mienić w oczach na monitorze obserwatora, co może być męczące podczas połączeń online. Kamera za to lubi granaty, niebieskości i szarości. Warto wziąć to pod uwagę podczas wyboru stroju, jeśli często łączysz się w pracy poprzez komunikatory.

Koniecznie również pamiętaj o zadbaniu o to, aby ustawić laptop lub monitor na odpowiedniej wysokości, aby zminimalizować ryzyko nadwyrężenia pleców przy złej postawie. Jeśli masz niski stół, ustaw laptopa na dodatkowym podwyższeniu.

Zapewne w pracy w firmie robiłaś przerwy na drugie śniadanie i na lunch, tu również zdecyduj się na przerwy o podobnych porach. Wtedy wyłącz komputer na kilka minut lub przejdź do innego stolika tak abyś odczuła, że teraz masz przerwę. Zjedz spokojnie i dopiero wtedy ponownie sięgnij po komputer. Przy twoim komputerze, tak jak w pracy w biurze, powinny znajdować się tylko niezbędne materiały oraz szklanka z wodą lub kubek z kawą lub herbatą.

Także po zakończeniu dnia pracy, przebierz się tak jakbyś właśnie wróciła do domu z biura. Pomyśl także o możliwości zmiany otoczenia. Możesz wyjść na krótki spacer, jeśli masz psa on na pewno się ucieszy, jeśli go nie masz, idź sama. Ważne abyś na chwilę wyszła na świeże powietrze.

Takie powroty do codziennych rytuałów, spowodują, że nasz system nerwowy uspokoi się i zaczniemy żyć w trybie zbliżonym do zawodowo – prywatnej normalności.

Renata Wrona

Tekst przygotowany dla Portalu Damosfera i Portalu Onet.

Cieszę się, że przeczytałaś mój artykuł. Jeśli, to co przeczytałaś jest dla Ciebie wartościowe, to:

Tam oprócz informacji o nowych wpisach na blogu, zobaczysz też kulisy mojej pracy. Zapraszam.

Renata

0