Poczucie wartości i pewność siebie

Poczucie wartości i pewność siebie to poza wiedzą i doświadczeniem, kluczowe elementy budowania silnej marki osobistej.

Pewność siebie można wypracować. Budowanie poczucia własnej wartości to wprowadzanie konstruktywnych zmian w kontakcie z samą sobą i z innymi. Twoje uczucia, potrzeby, myśli i plany są istotne; wpływają na to, kim jesteś i jak się zachowujesz. Pamiętaj, że masz prawo do błędu i że błędy nie podważają twojej wartości.

Poczucie własnej wartości wzrasta, gdy bierzesz odpowiedzialność za siebie. Gdy przestajesz uważać, że coś dzieje się przypadkiem a twoim życiem rządzą inni ludzie. Im bardziej przejmujesz kontrolę nad własnym życiem i zaczynasz ufać swojemu doświadczeniu i swojej intuicji, tym bardziej wierzysz w siebie a akceptacja innych przestaje być ci potrzebna. Stajesz się bardziej asertywna i mniej podatna na sugestie innych.

Kobiety często nie mówią, za wszystko przepraszają lub się tłumaczą. Mają problem z odmawianiem i wyrażaniem swoich poglądów. Wycofują się, ulegają, stawiają siebie na pozycji ofiary lub narzekają. Bywają kłótliwe, obrażają się lub reagują agresywnie.

Bądź asertywna

Wbrew powszechnej opinii asertywność nie jest umiejętnością mówienia „nie”. Asertywność to umiejętność wyrażania własnego zdania, własnych potrzeb i emocji, przy jednoczesnym szanowaniu prawa innych osób do tego samego.

Osoba asertywna jest partnerem w rozmowie; odmawia, jeśli uzna, że spełnienie czyjejś prośby nie będzie dla niej dobre oraz jest gotowa przyjąć czyjąś odmowę.

Czy jesteś asertywna?

  • Czy jasno wyrażasz swoje zdanie?
  • Czy boisz się, że ludzie nie będą cię lubili, gdy powiesz co myślisz?
  • Czy łatwo się irytujesz i tracisz panowanie nad sobą?

Bądź asertywna czyli zachowuj się w zgodzie ze sobą. Dbaj o swoje prawa i wyrażaj swoje myśli, potrzeby i uczucia. Jednocześnie szanuj prawa innych. Podstawowa zasada asertywności mówi: „Jestem tak samo ważna jak ty”. W rozmowie odwołuj się do faktów i swoich uczuć. Pozbądź się nawyku oceniania, nie manipuluj ludźmi, nie pozwalaj, aby inni traktowali cię przedmiotowo.

Przedstawiam ci kilka praw osoby asertywnej. Zapamiętaj je, bo okażą się przydatne nie tylko w nauce asertywności, lecz także w budowaniu twojej marki osobistej.

  • Masz prawo do popełniania błędów. – Popełnienie błędu nie sprawia, że przestajesz być wartościowa. Nie ma ludzi nieomylnych. Nie obwiniaj się, lecz wyciągaj wnioski, aby błędy stawały się dla ciebie lekcjami.
  • Masz prawo prosić. – Czasem otrzymasz to, o co prosisz, musisz jednak pamiętać, że inni mają prawo odmawiać.
  • Masz prawo okazywać swoje emocje. – Nie ma złych emocji, są tylko złe reakcje na emocje. Zawsze zachowuj się w sposób godny.
  • Masz prawo nie godzić się na dyskryminację. – Co to oznacza? Nie zgadzaj się, aby oceniano cię ze względu na płeć, wiek, rasę, stan majątkowy, wyznanie lub przynależność polityczną.
  • Zawsze masz prawo do zmiany zdania czy decyzji. – Nie musisz się tłumaczyć ze swojej decyzji.
  • Masz prawo do prywatności. – Sprawy osobiste – jak sama nazwa wskazuje – są osobiste. Nie pozwalaj, aby inni je komentowali.
  • Masz prawo do namysłu i odmowy. – Nie musisz wykonywać wszystkiego, o co jesteś proszona. Możesz dać sobie czas do namysłu, możesz też odmówić, nie podając przyczyny.

Dobra wiadomość jest taka, że asertywności można się nauczyć. Choć uczę asertywnego zachowania, również nad nim pracuję i doskonalę swoją asertywność.

Zachęcam cię do pracy nad asertywnością, ponieważ odporność na manipulacje ze strony innych, obrona swoich praw, umiejętność mówienia „tak” lub „nie”, poszanowanie zdania innych oraz dążenie do kompromisu są istotnymi czynnikami, które pomogą ci zbudować markę osobistą.

Jesteś dorosła. Masz prawo podejmować decyzje oraz ponosić konsekwencje swoich decyzji. Gdy nauczysz się jasno komunikować swoje potrzeby i myśli, gdy nauczysz się być asertywną, nabierzesz szacunku dla samej siebie, zaczniesz łatwiej – i szybciej – osiągać założone cele, poczujesz się wolna i samodzielna. Będąc asertywna, łatwiej osiągniesz szczęście w związku oraz sukces w biznesie.

Gdy nauczysz się akceptować siebie i patrzeć na siebie z miłością, zaczniesz doceniać siebie i swoje umiejętności. Przestaniesz się obawiać braku akceptacji ze strony innych i tego, co o tobie pomyślą. Dopiero wtedy zbudujesz pewność siebie. Warto zadbać o to, aby postrzegano cię jako kobietę pewną siebie.

 

Działanie od wewnątrz:

  • Samoświadomość

Poznaj siebie, wsłuchaj się w swoje emocje i potrzeby. Im lepiej siebie znasz, tym bardziej pewna siebie możesz się stać. Twoja świadomość siebie decyduje o tym, jak pewnie czujesz się ze sobą i z innymi ludźmi. Dzięki pewności siebie trafnie i szybko podejmujesz decyzje i możesz skutecznie wykorzystywać swój potencjał.

Dobrym narzędziem do poznania siebie jest regularne odpowiadanie na pytania dotyczące twojego życia:

  • Co lubię robić?
  • W czym jestem dobra?
  • Co wnoszę do danej sytuacji?
  • Co mnie motywuje?
  • Co mnie boli?
  • Co chcę zmienić?
  • Jak to zrobię?

W gonitwie codziennego życia często zapominasz o sobie. Spróbuj każdego dnia poświęcić kilka minut na bycie z samą sobą. Sprawdź, jak się czujesz i czy jesteś zadowolona z sytuacji, w jakich się znajdujesz.

  • Samoakceptacja

Zauważyłaś, że zwykle jesteś swoim największym krytykiem? A przecież im bardziej siebie akceptujesz, tym pewniej się czujesz. Samoakceptacja to patrzenie na siebie sercem, nie oczami; to zgoda na to, jaka jesteś.

  • Poczucie własnej wartości

Pamiętaj, że jesteś wartościowa przez sam fakt, że istniejesz. Niezależnie od tego, czy odnosisz sukcesy czy nie. Niczego nie musisz udowadniać. Okazuj szacunek samej sobie, zaspokajaj swoje potrzeby i dbaj o swoje emocje. Wymagaj także szacunku ze strony innych. Troszcz się o siebie i kochaj.

  • Zaufanie do siebie

Pozbądź się bezradności. Rozwijaj zaufanie do siebie, swoich możliwości i zdolności. Pamiętaj, że sama wiesz najlepiej, co jest dla ciebie dobre. Zanim zapytasz innych o zdanie, zapytaj siebie, co będzie dla ciebie najlepsze. Miej odwagę, aby podejmować samodzielne decyzje i brać odpowiedzialność za swoje wybory. Nie narzekaj na los i nie mów, że jesteś bezradna. Bierz ster we własne ręce i działaj zgodnie ze swoim przeczuciem. Uwierz – ono cię nie zawiedzie.

  • Pozytywne nastawienie do życia

Przyjmij postawę akceptacji. Dbaj o swoją energię. Naucz się dostrzegać pozytywy. Uśmiechaj się do życia i ludzi. Bądź życzliwa i otwarta.

 

Działanie na zewnątrz:

Trenuj postawę osoby pewnej siebie:

  • Ćwicz utrzymywanie wyprostowanej sylwetki i pewny chód.
  • Trenuj podawanie ręki. Mocny i zdecydowany uścisk dłoni pokaże cię jako kobietę pewną siebie.
  • Kontroluj sposób, w jaki siedzisz podczas spotkań służbowych. Nie przysiadaj na brzegu krzesła jak pensjonarka. Usiądź swobodnie i lekko się oprzyj.
  • Zwracaj uwagę na swój strój. Niech podkreśla status osoby, którą zamierzasz się stać. Ubranie musi być czyste, wyprasowane i leżeć na tobie nienagannie.
  • Uśmiechaj się do nieznajomych osób i nawiązuj z nimi kontakt wzrokowy.
  • Naucz się dostrzegać pozytywy w zachowaniu rozmówców i praw im szczere komplementy. Chodzi przede wszystkim o to, abyś nauczyła się koncentrować na zaletach, zamiast na wadach.
  • Nie obawiaj się odzywać publicznie. Zgłaszaj się w trakcie spotkań i zebrań, jeśli chcesz coś powiedzieć, masz pomysł lub z czymś się nie zgadzasz. Zadawaj pytania prelegentom.
  • Samotność nie jest zła. Wybierz się sama do kawiarni lub kina. Daj sobie czas na przemyślenia oraz oswajanie się z obcymi ludźmi.
  • Naucz się odmawiać. Masz prawo odmówić bez podawania powodów.
  • Ćwicz. Znajdź najlepszy dla ciebie sport dla siebie i trenuj regularnie. Dzięki temu zwiększysz pewność siebie.

Możesz znaleźć wiele innych sposobów na budowanie pewności siebie. Możesz wykonywać ćwiczenia, wziąć udział w szkoleniu lub warsztacie oraz trenować sama. Każdy sposób jest dobry. Ważne, abyś zdała sobie sprawę z tego, że pewność siebie jest istotna w budowaniu silnej marki.

Przeczytałaś fragment z mojej książki „Marka kobiety w biznesie. Etykieta i wizerunek” 

Z czułością dla Ciebie

Twoja R.

Cieszę się, że przeczytałaś ten tekst. Jeśli, to co przeczytałaś jest dla Ciebie wartościowe, to:

Tam oprócz informacji o nowych wpisach na blogu, zobaczysz też kulisy mojej pracy. Zapraszam.

Renata

0