Poczucie wartości i pewność siebie, jako ważny element budowania silnej marki

Home / Biznes / Poczucie wartości i pewność siebie, jako ważny element budowania silnej marki

Poczucie wartości i pewność siebie, jako ważny element budowania silnej marki

Nie możesz zbudować swojej silnej marki osobistej jeśli nie masz poczucia własnej wartości oraz pewności siebie. Brak pewności siebie spowodowany jest niską samooceną i zaniżonym poczuciem własnej wartości. Jeśli Ty sama siebie nie zaczniesz doceniać – nikt Cię nie doceni.

Na szczęście, jeśli nie posiadasz pewności siebie zbudowanej w dzieciństwie, możesz ją w sobie wyrobić teraz.

Gdy nauczysz się patrzeć na siebie z miłością i akceptacją, zaczniesz doceniać siebie, swoje umiejętności i gdy nie będziesz bała się braku akceptacji innych ludzi, tego co o tobie pomyślą – wtedy zbudujesz pewność siebie.

Warto, abyś zadbała o to, by postrzegano Cię jako pewną siebie kobietę i do tego na początku potrzebujesz trochę gry, ale warto też abyś w tym samym czasie zadbała o prawdziwe wzmocnienie wiary w swoje możliwości.

Działanie od wewnątrz:

 1. Samoświadomość. Poznaj siebie, wsłuchaj się w swoje emocje i potrzeby. Im lepiej siebie znasz, tym bardziej pewna siebie możesz się stać. Twoja świadomość siebie, decyduje o tym, jak pewnie czujesz się ze sobą i z innymi ludźmi. To dzięki niej trafnie i szybko podejmujesz decyzje i możesz dobrze wykorzystać swój potencjał. Dobrym narzędziem do poznania siebie są regularnie zadawane sobie pytania dotyczące ciebie i twojego życia: Co lubię robić? W czym jestem dobra? Co wnoszę do danej sytuacji? Co mnie motywuje? Co boli? Co chcę zmienić? Jak to zrobię? Często, w gonitwę codziennego życia, gdy wpadasz w kierat obowiązków, zapominasz o sobie. Warto poświęcić każdego dnia kilka minut tylko na bycie samej ze sobą. Warto sprawdzić jak się czujesz w danej sytuacji, czy jesteś z niej zadowolona, zadając pytanie i odpowiadając na nie w skali od 1 do 10.
 1. Zauważyłaś, jak często to ty sama jesteś swoim największym krytykiem. A przecież im bardziej siebie akceptujesz, tym czujesz się pewniej. Samoakceptacja to patrzenie na siebie sercem, nie oczami, to zgoda na to jaka jesteś.
 1. Poczucie własnej wartości. Pamiętaj, że jesteś wartościowa już przez sam fakt, ze istniejesz. Niezależnie od tego czy w tym momencie odnosisz sukcesy, czy nie. Niczego nie musisz nikomu udowadniać, ważne abyś pamiętała sama przed sobą, ze jesteś wartościową osobą. Okazuj szacunek samej sobie, swoim potrzebom i emocjom i oczekuj takiego szacunku także od innych. Troszcz się o siebie i kochaj.
 1. Zaufanie do siebie. Pozbądź się bezradności. Rozwijaj swoje zaufanie do siebie, swoich możliwości i zdolności. Pamiętaj, że sama wiesz najlepiej, co jest dla ciebie dobre. Nim zapytasz o zdanie innych, zadaj pytanie sobie samej, co będzie dla ciebie najlepsze. Miej odwagę podejmować samodzielne decyzje i brać odpowiedzialność za swój wybór. Nie narzekaj na los i nie mów, że jesteś bezradna. Bierz ster we własne ręce i działaj zgodnie ze swoim przeczuciem, i uwierz ono Cię nie zawiedzie.
 1. Nastaw się pozytywnie do życia. Przyjmij postawę akceptacji, energii i entuzjazmu. Naucz się dostrzegać pozytywy wokół Ciebie. Uśmiechaj się do życia i ludzi. Bądź życzliwa i otwarta.

Działanie na zewnątrz:

Warto zadbać o pozory. Dzięki temu szybciej osiągniesz sukces zawodowy i zrealizujesz swoje cele. Nie ma w tym nic złego, że dodasz sobie trochę animuszu i na początku założysz maskę.

Trenuj postawę osoby pewnej siebie:

 1. Ćwicz wyprostowana sylwetkę i pewny krok.
 1. Trenuj podawanie ręki. Pewny, mocny i zdecydowany uścisk dłoni.
 1. Kontroluj sposób w jaki siedzisz podczas spotkań służbowych. Nie przysiadaj na brzegu krzesła jak pensjonarka. Usiądź swobodnie, opierając się lekko.
 1. Zwracaj uwagę na swój strój. Niech podkreśla status osoby, którą zamierzasz się stać. Ubranie musi być czyste, wyprasowane i leżeć na Tobie nienagannie.
 1. Uśmiechaj się do obcych i nawiązuj z nimi kontakt wzrokowy.
 1. Naucz się dostrzegać pozytywy w rozmówcy i mów mu komplementy (oczywiście tylko szczere.)
 1. Zgłaszaj się na spotkaniach i zebraniach gdy poczujesz, że chcesz coś powiedzieć, masz pomysł lub z czymś się nie zgadzasz.
 1. Nie bój się. Zadawaj pytania prelegentowi gdy jesteś na jakiejś konferencji.
 1. Idź sama do kawiarni na kawę, do kina. Bądź sama i daj sobie czas na oswajanie się z obcymi ludźmi.
 1. Naucz się odmawiać. Masz prawo odmówić bez tłumaczenia się.
 1. Ćwicz. Znajdź sport dla siebie i trenuj go regularnie. Sport pozwala nam wzmocnić pewność siebie.

Możesz znaleźć jeszcze wiele innych sposobów na budowanie pewności siebie. Możesz czytać na ten temat i wykonywać zalecane ćwiczenia, zapisać się na warsztat lub trenować sama. Każdy sposób jest dobry. Ważne, abyś zdała sobie sprawę z tego, że w dbałości o budowanie swojej silnej marki osobistej, wzmocnienie pewności siebie jest bardzo istotne.

Życzę Ci powodzenia

Renata Wrona

 

Zapraszamy do kontaktu

Jeśli jesteś zainteresowany/a nawiązaniem współpracy zapraszamy do wypełnienia formularza.

Not readable? Change text. captcha txt
Marka, Marka osobista, Personal branding