Człowiek uważny dostrzega wpływ otoczenia na swoje myśli, emocje i samopoczucie i odwrotnie: zdaje sobie sprawę z tego, że jego myśli, emocje i samopoczucie wpływają na otoczenie.
Mindfulness to świadoma obecność tu i teraz, to obserwacja, której towarzyszą koncentracja i skupienie. Uważność, to jednoczesne bycie w kontakcie z samym sobą i otaczającym światem. To dostrzeganie tego co dzieje się w ciele, umyśle i emocjach. Uważność obejmuje ponadto akceptację obecnej chwili i stanu, jak również wrażliwość i otwartość na różne doznania, doświadczenia i przeżycia. Uważność nazywana bywa też uważną obecnością. To taka obecność, w której zestrojeni jesteśmy z otoczeniem.
Uważność jest obserwacją rzeczywistości pozbawioną ocen i ingerencji.
Uczymy się powstrzymywania od nazywania go, kategoryzowania, oceniania czy etykietowania. Dzięki temu, przestajemy korzystać z mechanizmu obronnego polegającego na wypieraniu doświadczenia, którego nie jesteśmy w stanie zaakceptować. Celem uważności jest docelowe przejście od obserwacji do obecności.
Uważność w życiu codziennym
Życie codzienne to dni umykające nam na pospiesznym wypełnianiu mnóstwa obowiązków: praca, dom, zakupy, dzieci, stały pospiech i gonitwa. Wpadamy w rutynę. Brakuje wytchnienia, skupienia się na sobie i na własnym doświadczeniu. Mindfulness to świadome zatrzymywanie się na wrażeniach i doznaniach. To bycie świadomie obecnym tu i teraz , zauważanie i korzystanie z drobnych chwil, które umykają nieuważone, gdy żyjemy zbyt szybko i skupiamy się tylko na tym, by wypełnić narzucone sobie obowiązki.
Bycie uważnym, to umiejętność czerpania radości z tego co codzienne, proste i dostarczające pozytywnych doznań. To skupienie na smaku i zapachu pitego napoju, posiłku, na śpiewie ptaków o poranku, dźwięku ulubionej muzyki, na ładnym widoku za oknem, pięknej barwie kwiatów i drzew, słonecznego światła.
W mindfulness zastanowiamy się czy wszystko co robimy jest nam potrzebne? Czy to co robimy musi być doskonałe i perfekcyjne? Czy to czym się zajmujemy na pewno jest dla nas ważne i dobre?
Jakie korzyści daje praktyka mindfulness?
Praktykowanie uważności poprawia samopoczucie, ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, eliminuje niepokój i napięcie. Bycie uważnym pomaga w radzeniu sobie z przeciwnościami losu i wywołanym przez nie stresem. Uważność uczy dystansu do niedogodności życiowych. Dzięki praktyce mindfulness żyjemy radośniej, pełniej i bardziej świadomie korzystamy z dobrych chwil, które pojawiają się w codzienności, uczymy się je dostrzegać i celebrować. Skupianie się na dających radość i energię doznaniach zmysłowych
Wpływa również pozytywnie na nasze relacje z ludźmi i światem, stajemy się bardziej wyrozumiali dla ludzi i świata. Zamiast pretensjami za zło, które nas spotyka, żyjemy wdzięcznością za doznane dobro.