Jak zaakceptować samego siebie?

Home / Kobieta w biznesie / Jak zaakceptować samego siebie?

Jak zaakceptować samego siebie?

To jak wygląda Twój świat zewnętrzny, jest wynikiem tego, czy potrafisz, kochać siebie czy też nie i w jaki sposób postrzegasz własną osobę. I nie chodzi mi o pustej dumie i narcyzmie czy też nieracjonalnych przechwałkach i udawaniu kogoś kim nie jesteś, lecz o poczuciu własnej wartości, o godności i akceptacji siebie ze swoimi mocnymi i słabszymi stronami.

Aby mieć odwagę działać, wyrażać swoje zdanie, sięgać po więcej i dbać o swoje szczęście i zaspakajanie swoich potrzeb, walkę o spełnianie marzeń, potrzebujesz samoakceptacji.

Tak potrzebujesz tylko samoakceptacji i woli działania. Posiadasz wszelkie umiejętności do robienia rzeczy niezwykłych, wewnętrzną siłę i moc. Potrzebujesz jedynie spojrzeć  na siebie i zastanowić się obiektywnie jak i w która stronę ruszyć, z których zasobów skorzystać, a które musisz jeszcze w sobie rozwinąć.

To, co Cię blokuje to ograniczenia nakładane przez Twoje własne myśli na swój temat oraz przyjmowania krytycznych opinii innych na Twój temat. Zastanów się jak często przyjmujesz krytykę Ciebie i opinie na Twój temat jako pewnik, a pochwałę Twojej osoby jedynie jako czyjąś uprzejmość. Jeśli w tym samym czasie ktoś powie Ci coś miłego, szybko o tym zapominasz, jednak gdy powie coś przykrego zadręczasz się tym i pielęgnujesz to jako pewnik na Twój temat.

Tylko Ty wiesz kim jesteś, jaki jesteś, co myślisz i co czujesz. Dlatego to nad swoją własna opinią należy pracować tak, aby pamiętać o wszystkich swoich mocnych stronach i umiejętnościach, tak aby wybaczać sobie potknięcia i nie zrażać się do dalszej drogi.

Jak zaakceptować samego siebie:

 1. Nie porównuj się do nikogo. Jesteś wyjątkowy, niepowtarzalny. Porównywanie się do innych nie ma sensu gdyż zawsze będziesz „młodszy od kogoś lub starszy od kogoś” , „wyższy lub niższy”, „bardziej rozmowny lub mniej rozmowny”. Pewne rzeczy możesz robić lepiej, pewne gorzej a pewne po prostu inaczej, dlatego porównywanie się do kogokolwiek nie jest siła napędowa a jedynie równią pochyłą Twojego rozwoju.
 2. Poznaj samego siebie. Prawdziwa akceptacja polega na poznaniu całej prawdy o sobie. Każdy z nas ma swoje mocne i słabsze strony. Żeby można było powiedzieć, że naprawdę akceptuję siebie, trzeba zatem poznać obie te strony.
 3. Ideał nie istnieje. Nikt nie jest ideałem. I dlatego nie ma sensu dążyć do ideału.
 4. Życie to proces tworzenia. Zacznij już teraz i użyj tego co masz już dziś. Zastanów się czego jeszcze potrzebujesz i zacznij do tego dążyć, ale niech to nie będzie pretekstem do zaniechania działania.
 5. Działaj według własnych wartości i celów. Nie pozwalaj się ograniczać, ponieważ to są Twoje wartości, a nie wartości innych osób. Jeśli ktoś Ci mówi, ze tego się nie da zrobić to znaczy, ze nie zrobisz tego z tą osoba, a nie że nie dasz rady tego zrobić. Rób swoje i niech to cię uszczęśliwia.
 6. Zamiast koncentrować się na swoich niedoskonałościach, wypisz wszystkie swoje zalety i mocne strony i na nich się koncentruj. To właśnie rozwijanie swoich zdolności i zalet spowoduje, że staniesz się silny, niepowtarzalny.
 7. Bądź swoim własnym przyjacielem. Ludzie, którzy nie lubią samych siebie, często odnoszone sukcesy przypisują zwykłemu szczęściu, natomiast porażki brakowi własnych umiejętności. Czas to zmienić. Chwal samego siebie jeśli zrobiłeś coś dobrego czy coś Ci się udało. Bądź swoim przyjacielem. Przecież Twój przyjaciel powiedziałby Ci, że to Twoja zasługa, prawda? Potraktuj więc siebie jak przyjaciela. Pochwal sam siebie za dobrą pracę, za pokonanie swoich lęków, złych nawyków, za każdy sukces. W ten sposób bardzo się wzmocnisz.
 8. Pokochaj siebie i zaakceptuj siebie, ponieważ dopiero wtedy poznasz własne możliwości.

  Tak umocniony będziesz nie do pokonania.

Renata Wrona

 

Cieszę się, że przeczytałaś mój artykuł. Jeśli, to co przeczytałaś jest dla Ciebie wartościowe, to:

 • Proszę, zostaw swój komentarz. Bez Twojego komentarza nie czuję Twojej obecności. Napisz  więc swoje odczucia po przeczytaniu.
 • Podaj dalej. Jestem przekonana, że jeśli to co piszę jest dla Ciebie ciekawe i pomocne, to również może być pomocne dla kogoś z Twojego otoczenia.Dlatego podziel się linkiem do artykułu ze znajomymi.
 • Podejrzyj mnie na:https://www.facebook.com/RenataWrona.Trener.Coach/

i nahttps://www.instagram.com/renata.wrona.coach/

Tam oprócz informacji o nowych wpisach na blogu, zobaczysz też kulisy mojej pracy. Zapraszam.

Renata Wrona

 

 

 

Zapraszamy do kontaktu

Jeśli jesteś zainteresowany/a nawiązaniem współpracy zapraszamy do wypełnienia formularza.

Not readable? Change text. captcha txt
wystąpienia publiczne