Jak się ubrać na bankiet?

Jak mówią stare przysłowia: „Nie szata zdobi człowieka” i „Nie ocenia się książki po okładce” to jednak umiejętność dobrania odpowiedniego stroju do sytuacji jest wielką sztuką. Jak w takim razie się ubrać, aby wyglądać dobrze, profesjonalnie i nie popełnić faux pas?

Poniżej przedstawię kilka podpowiedzi, jak wyglądać odpowiednio podczas bankietu

Bankiet może mieć wiele odsłon. Najczęściej jest formalną imprezy, związaną ze środowiskiem pracy. Może być z okazji jubileuszu, przy okazji konferencji czy akcji charytatywnej. Zawsze jest to impreza, która ma formalny charakter. I taki też strój warto założyć na taką okazję. Na bankiet najlepiej wybrać w strój elegancki, ale prosty.

Najczęściej odbywa się popołudniu (np. zaraz po pracy) lub wieczorem. Na bankiet, który odbywa się do południa, możesz ubrać się w stylu biznesowym a przy okazji bankietów wieczorowych możesz założyć bardziej odświętny wieczorowy strój. Nadal jednak powinien pozostać w skromnym, biznesowym tonie.

Na bankiet organizowany w ciągu dnia sprawdzi się elegancka garsonka lub kobiecy garnitur, pod spód basicowy top, elegancką bluzkę lub koszulę. Jeżeli chodzi o kolorystykę najlepiej sprawdzą się stonowane kolory np. pastele: błękitny, beżowy, pudrowy róż lub ciemniejsze kolory takie jak granat, czekoladowy brąz i butelkowa zieleń.

Na bankiet organizowany wieczorem możesz pozwolić sobie na bardziej wieczorowy strój. To może być prosta sukienka koktajlowa lub wieczorowy garnitur. Tu też warto zastosować kolory ciemniejsze jak granatowy, czekoladowy, grafitowy i czarny.  Zawsze sprawdzi się klasyczna „mała czarna”.  Odpadają więc stroje casualowe, jeansy, ale także strojne balowe suknie.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy na zaproszeniu widnieje informacja „black tie”. W takim wypadku stosownym strojem będzie sukienka długa lub sukienka koktajlowa sięgająca przynajmniej do kolana.

Etykieta mówi również o kwestiach rękawów, które w stroju na bankiet powinny zakrywać ramię przynajmniej do łokcia. Nawet jeżeli jest ciepło. Jeśli masz sukienkę bez rękawów, możesz założyć klasyczny żakiet.

Buty, torebka i biżuteria na bankiet firmowy

Wybierz czółenka z zakrytym palcem i piętą, wykonane ze skóry licowej lub zamszu. Możesz postawić na czarną klasykę lub też wybrać buty w kolorze nude, które wydłużą Twoją sylwetkę.

Na bankiet nie bierz dużej torebki. Odpowiednia będzie kopertówka, do której schowasz telefon, kartę kredytową, szminkę i wizytówki. I przy okazji pamiętaj, że podczas bankietu mała torebka leży na Twoich kolanach i dopiero na niej kładziesz serwetę.

Na bankiet w ciągu dnia, najlepiej wybrać biżuterię bardzo skromną i delikatną, np. drobny srebrny lub złoty łańcuszek. Na ten w godzinach wieczornych możesz zabłysnąć nieco bardziej bogatą biżuterią oczywiście z zachowaniem umiaru.

I zawsze na bankiet należy ubrać się w dobry humor i uśmiech. Bankiet jest formą, która sprzyja rozmowom w miłym gronie i budowaniu dobrej atmosfery i nawiązywaniu bliższych relacji.

Ps. Zdjęcie przedstawia cudowne Panie w przepięknych sukienkach bankietowych i wizytowych wyjątkowej polskiej projektantki Justyny Ołtarzewskiej.

0