Czy wierzysz w siebie?

Budowanie poczucia własnej wartości to wprowadzanie konstruktywnych zmian w kontakcie samej ze sobą i z innymi. Twoje uczucia, potrzeby, myśli i plany są istotne. Wpływają na to, kim jesteś i jak się zachowujesz. Pamiętaj, że masz prawo do błędu i że błędy nie podważają twojej wartości.

 

Twoje poczucie własnej wartości będzie rosło, gdy zaczniesz brać odpowiedzialność za siebie. Gdy przestaniesz uważać, że coś dzieje się przypadkiem, a twoim życiem rządzą inni ludzie. W miarę jak całkowicie przejmiesz kontrolę nad swoim życiem, zaczniesz bardziej ufać swojemu doświadczeniu i intuicji, uwierzysz w siebie, a wtedy akceptacja innych nie będzie ci już niezbędna do tego, abyś czuła się dobrze. Staniesz się mniej podatna na sugestie innych osób. Twoje poczucie własnej wartości będzie wyrażało się w asertywnym zachowaniu.

Często właśnie kobiety mają problem z asertywnością. Nie mówią wprost, o co im chodzi, za wszystko przepraszają lub się tłumaczą. Mają problem z odmawianiem i wyrażaniem swoich poglądów. Wycofują się, ulegają, stawiają siebie w pozycji ofiary lub wciąż narzekają, bywają kłótliwe, obrażają się czy też reagują agresywnie.

Bądź asertywna, czyli zachowuj się w zgodzie ze sobą, dbaj o swoje prawa i wyrażaj swoje myśli, potrzeby i uczucia. Jednocześnie cały czas szanuj prawa innych osób. Podstawowa zasada asertywności mówi: „Jestem tak samo ważna jak ty”. W rozmowie odnoś się do faktów i swoich uczuć. Pozbądź się nawyku oceniania, nie manipuluj ludźmi, nie pozwalaj na przedmiotowe traktowanie twojej osoby.

Możemy wyróżnić cztery główne typy zachowania:

  • Osoba pasywna, która pozwala innym na przekraczanie prywatnych granic. Jeżeli zaliczasz się do tej grupy, prawdopodobnie często zgadzasz się robić rzeczy, na które wcale nie masz ochoty, lub pozwalasz, by inni przypisywali sobie zasługi za twoje osiągnięcia. Masz problem z proszeniem innych o pomoc. Masz problem z odmawianiem. Masz problem z głośnym wyrażaniem swojego zdania. Wycofujesz się z konfrontacji.
  • Osoba agresywna. Z reguły ludzi agresywnych jest mniej niż pasywnych. Jeśli jesteś wybuchowa, nie uznajesz kompromisów, nie liczysz się ze zdaniem innych i żyjesz według dewizy: „Albo będzie po mojemu, albo wcale” – to znak, że jesteś agresywna. Często osoby nieasertywne po kilku latach poczucia krzywdy wybuchają i reagują agresywnie.
  • Osoba nieszczera. Jest miła, wciąż przytakuje, obsypuje innych nieszczerymi komplementami. Oszukuje i manipuluje innymi, aby zyskać jakieś uznanie lub odnieść korzyści. Gubi się w swoich kłamstwach i często sama pada ich ofiarą. Wykazuje brak własnej tożsamości. Jeśli zauważasz u siebie takie zachowanie, pracuj nad sobą, w przeciwnym razie narazisz się na utratę szacunku.
  • Osoba asertywna, czyli „złoty środek”. Czym jest asertywność? Osoba asertywna to taka, która potrafi mówić o swoich potrzebach i wyrażać własne zdanie, jednocześnie szanując potrzeby i zdanie innych. Asertywne zachowania w kontakcie z innymi to takie, które pozwalają wyrażać siebie w sposób pełny. Możesz powiedzieć to, co chcesz, wyrazić swoją opinię, opowiedzieć o swoich emocjach, ale jednocześnie nie ranisz innych (np. przez krzyk, ocenę, atak), nie wycofujesz się, nie uciekasz w milczenie, lecz rozmawiasz.

 

Zastanów nie czy zawsze zachowujesz się w sposób asertywny.

Osoba asertywna dba o swoje potrzeby, mając jednocześnie duży szacunek dla potrzeb innych. Osoba asertywna jest partnerem w rozmowie, odmawia, jeśli uzna, że prośba nie jest dla niej dobra, ale jest też gotowa przyjąć czyjąś odmowę.

Dobra wiadomość jest taka, że asertywności można się nauczyć. Ja, choć uczę asertywnego zachowania, sama również wciąż nad nim pracuję, od lat doskonaląc swoją asertywność. Zachęcam cię do pracowania nad swoją asertywnością, ponieważ brak podatności na manipulacje ze strony innych, obrona swoich praw, umiejętność mówienia „Tak” lub „Nie”, poszanowanie zdania innych czy też umiejętność osiągnięcia kompromisu to istotne czynniki, które pomogą ci w odczuwaniu szczęścia na co dzień. Gdy nauczysz się jasno komunikować swoje potrzeby i myśli, gdy nauczysz się być asertywną, nabierzesz szacunku do samej siebie, zaczniesz łatwiej osiągać założone cele, poczujesz się wolna i samodzielna. Będziesz czuła, że bierzesz odpowiedzialność za samą siebie. Będąc asertywna w domu i w pracy, łatwiej osiągniesz szczęście w związku oraz sukces w biznesie.

Najlepsze efekty osiągniesz, trenując asertywne zachowania w grupie, ponieważ masz możliwość przećwiczenia swojego zachowania, obserwację zachowania innych osób i otrzymania komunikatu zwrotnego od grupy. Takie wspólne ćwiczenia asertywności dają dużo pozytywnej energii i wzajemnego wsparcia. Trenujesz więc nowe zachowania w bezpiecznych warunkach. Dopiero gdy czujesz się już pewnie i wiesz, jakich zwrotów używać, możesz przećwiczyć je w prawdziwym życiu.

Z serca dla Ciebie,
Renata Wrona

Cieszę się, że przeczytałaś mój artykuł. Jeśli, to co przeczytałaś jest dla Ciebie wartościowe, to:

Tam oprócz informacji o nowych wpisach na blogu, zobaczysz też kulisy mojej pracy. Zapraszam.

Renata

0