Cicha przemoc

Home / Asertywność / Cicha przemoc

Cicha przemoc

Cicha przemoc – powolne niszczenie związku

Karanie kogoś bliskiego milczeniem to rodzaj emocjonalnej przemocy, która może zniszczyć związek nawet jeśli skierowana jest do osoby, którą najbardziej kochamy.

Nagle przestał się odzywać. Spytała co się stało i usłyszała „Nic!”. Krótkie, niewiele znaczące słowo „Nic!” jakby cięło nożem. Więc ona też milczy. Tak mijają dni. Teraz już milczą oboje. Gdyby to zależało od niej, rozmawialiby normalnie, ale wciąż czuje to napięcie wokół niej, więc też milczy. Zaczyna szukać winy w sobie. Gdzie popełniła błąd? Co z nią jest nie tak?

Ta cisza buduje między nimi mur. Jest coraz wyższy. Każde niewypowiedziane słowo, to kolejna cegiełka. A mur jest coraz wyższy. Ona jest zbyt słaba by go przebić. Zaczyna czuć się źle, czuje się zagrożona we własnym domu. Każdy krok budzi lęk, każda trzaskająca szuflada, powoduje, że zastanawia się, gdzie się schować? Gdzie uciec?

I nagle wszystko wraca do normy. On pyta co na obiad? Czy dzieci były dziś grzeczne?

Ona odpowiada, że tak, że dziś jest pomidorowa. Nie mówi, że trzyma ją w lodówce od 3 dni, aż on wreszcie powie, że jest gotów zjeść coś co przygotowała.

Jedzą razem obiad. Na pozór wszystko jest już OK.

Na pozór!

Ten mur już stoi  i już jest gotowy do dalszej budowy, do następnego razu, gdy ktoś przestanie rozmawiać, gdy kolejne cegiełki zostaną dołożone to muru, który zamuruje to piękne uczucie na zawsze.

Cicha przemoc, długotrwałe milczenie, obrażanie się, zawsze doprowadza do poważnego kryzysu w związku. To sprawia, że partnerzy oddalają się od siebie, stają się obcy sobie, czują się niepotrzebni, zagrożeni, nie kochani, pozbawieni szacunku. Jedna strona pokazuje, że ta druga nie jest potrzebna w relacji, że nic nie znaczy, można traktować ją jak powietrze. Zaczynają się zastanawiać, czy chcą dłużej tkwić w takiej relacji.

Renata Wrona

Cieszę się, że przeczytałaś mój artykuł. Jeśli, to co przeczytałaś jest dla Ciebie wartościowe, to:

  • Proszę, zostaw swój komentarz. Bez Twojego komentarza nie czuję Twojej obecności. Napisz  więc swoje odczucia po przeczytaniu.
  • Podaj dalej. Jestem przekonana, że jeśli to co piszę jest dla Ciebie ciekawe i pomocne, to również może być pomocne dla kogoś z Twojego otoczenia.Dlatego podziel się linkiem do artykułu ze znajomymi.
  • Podejrzyj mnie na:https://www.facebook.com/RenataWrona.Trener.Coach/

i nahttps://www.instagram.com/renata.wrona.coach/

Tam oprócz informacji o nowych wpisach na blogu, zobaczysz też kulisy mojej pracy.

Zapraszam

Renata Wrona

Zapraszamy do kontaktu

Jeśli jesteś zainteresowany/a nawiązaniem współpracy zapraszamy do wypełnienia formularza.

Not readable? Change text. captcha txt