CICHA PRZEMOC – POWOLNE NISZCZENIE ZWIĄZKU

Karanie kogoś bliskiego milczeniem to rodzaj emocjonalnej przemocy, która może zniszczyć związek nawet jeśli skierowana jest do osoby, którą najbardziej kochamy.

Jak to może wyglądać?

 • Partner udaje, że nie słyszy, gdy do niego mówisz.
 • Nie odbiera telefonów od Ciebie, nie odpisuje na maile i SMS-y.
 • Partner udaje, że Cię nie zauważa, nawet gdy przebywacie w tym samym pomieszczeniu.
 • Na twoje pytania odpowiada zdawkowo, często lekceważący lub ironiczny sposób.
 • Nie zgadza się na bliskość ani żaden kontakt fizyczny (przytulenie, pocałunek).
 • Nie wykazuje chęci do rozmowy na temat problemu, nie chce wysłuchać twojego zdania, wychodzi w połowie rozmowy.

Nagle przestał się odzywać. Spytała co się stało i usłyszała „Nic!”. Krótkie, niewiele znaczące słowo „Nic!” jakby cięło nożem. Więc ona też milczy. Tak mijają dni. Teraz już milczą oboje. Gdyby to zależało od niej, rozmawialiby normalnie, ale wciąż czuje to napięcie wokół niej, więc też milczy. Zaczyna szukać winy w sobie. Gdzie popełniła błąd? Co z nią jest nie tak?

Ta cisza buduje między nimi mur. Jest coraz wyższy. Każde niewypowiedziane słowo, to kolejna cegiełka. A mur jest coraz wyższy. Ona jest zbyt słaba by go przebić. Zaczyna czuć się źle, czuje się zagrożona we własnym domu. Każdy krok budzi lęk, każda trzaskająca szuflada, powoduje, że zastanawia się, gdzie się schować? Gdzie uciec?

I nagle wszystko wraca do normy. On pyta co na obiad? Czy dzieci były dziś grzeczne?Ona odpowiada, że tak, że dziś jest pomidorowa. Nie mówi, że trzyma ją w lodówce od 3 dni, aż on wreszcie powie, że jest gotów zjeść coś co przygotowała. Jedzą razem obiad. Na pozór wszystko jest już OK.

Na pozór! Ten mur już stoi i już jest gotowy do dalszej budowy, do następnego razu, gdy ktoś przestanie rozmawiać, gdy kolejne cegiełki zostaną dołożone to muru, który zamuruje to piękne uczucie na zawsze.

Tego typu zachowanie można rozpatrywać jako rodzaj manipulacji – zachowanie polegające na ignorancji ma bowiem na celu wywołanie u partnera pewnego dyskomfortu.

Cicha przemoc, długotrwałe milczenie, obrażanie się, zawsze doprowadza do poważnego kryzysu w związku. To sprawia, że partnerzy oddalają się od siebie, stają się obcy sobie, czują się niepotrzebni, zagrożeni, nie kochani, pozbawieni szacunku. Jedna strona pokazuje, że ta druga nie jest potrzebna w relacji, że nic nie znaczy, można traktować ją jak powietrze. Zaczynają się zastanawiać, czy chcą dłużej tkwić w takiej relacji.

Cisza jest piękna i bardzo nam potrzebna, ale ten rodzaj ciszy to „cisza, w której budzą się demony”.

Z tego względu najlepiej szybko ją rozwiązać. Jak to zrobić?:

 • Wytłumacz drugiej stronie, jak czujesz się, gdy ona uparcie milczy – przedstaw swoje emocje i obawy, które się w tobie rodzą.
 • Daj partnerowi czas na przemyślenie swojego stanowiska.
 • Zaproponuj inny sposób rozwiązywania trudnych sytuacji i radzenia sobie z emocjami.
 • Rozmawiaj – szczera rozmowa, to jedna z najważniejszych kwestii w związku. Jeśli spokojnie rozmawiacie, jesteście na siebie wzajemnie uważni, macie szansę nie tylko na zażegnanie konfliktu, ale również na zbudowanie trwałej i wartościowej relacji.
 • Dbaj o bliskość – okazuj partnerowi czułość, bądź troskliwy i delikatny. Nawet podczas kłótni i nieporozumień nie powinno się rezygnować z kontaktu fizycznego, który jest bardzo ważnym elementem związku

Podczas szkoleń z komunikacji interpersonalnej, które prowadzę, często padają pytania ze strony uczestników właśnie na temat milczenia, ignorowania drugiej osoby, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym, co pokazuje jak często spotykamy się z takim problemem i jak różnie na niego możemy reagować.

Renata Wrona

Cieszę się, że przeczytałaś mój artykuł. Jeśli, to co przeczytałaś jest dla Ciebie wartościowe, to:

 • Proszę, zostaw swój komentarz. Bez Twojego komentarza nie czuję Twojej obecności. Napisz  więc swoje odczucia po przeczytaniu.
 • Podaj dalej. Jestem przekonana, że jeśli to co piszę jest dla Ciebie ciekawe i pomocne, to również może być pomocne dla kogoś z Twojego otoczenia. ,Dlatego podziel się linkiem do artykułu ze znajomymi.
 • Podejrzyj mnie na: https://www.facebook.com/RenataWrona.Trener.Coach/

i na https://www.instagram.com/renatawrona.pl/

Tam oprócz informacji o nowych wpisach na blogu, zobaczysz też kulisy mojej pracy. Zapraszam.

Renata Wrona

0