Business casual dla kobiety

Na szczęście coraz częściej w biznesowym stroju Panie mogą mieć więcej swobody. Jednak „więcej swobody” nie oznacza, że mogą wyglądać zbyt śmiało czy też niechlujnie, nadal nie możemy przyjść do pracy w sandałach, szortach czy podartych jeansach.

Czym zatem jest i jak wygląda business casual dla Pań?

Business casual to określenie stroju do biura, którego zbiór zasad, dotyczących odpowiedniego dopasowania ubioru do okazji pozwala na zdecydowanie więcej niż business formal, który twardo stawiał podstawowe zasady: Panie powinny być w garsonkach, cielistych rajstopach i butach na obcasach typu słupek, zakrywających palce.

Coraz częściej stosowany w firmach Business casual, jest luźniejszą wersją stroju do biura. Daje on o wiele więcej dowolności w wyborze stroju, jednak nadal z zachowaniem pewnych standardów. Nadal powinnyśmy prezentować się elegancko i schludnie. Możemy jednak pozwolić sobie na stylizacje oparte na jeansach, jednak dress code business casual zakłada, że powinny mieć klasyczny prosty fason, być w kolorze granatu, ciemnego niebieskiego lub czarnego i oczywiście nie nazbyt sprane czy dziurawe lub z kolorowymi aplikacjami. Mile widziana jest do jeansów klasyczna koszula. Idealnie, jeśli jest w stonowanych barwach, takich jak błękit, niebieski, biały lub jasny róż, raczej gładka lub w prążki, ewentualnie drobne kropki czy stonowane kwiaty. Nie może być przezroczysta ani z dekoltem zbyt eksponującym biust. Nie powinna także żadnych koronek ani nadmiaru falbanek. Może posiadać eleganckie żaboty lub wiązania. Na wierzch możemy założyć marynarkę, stylowy kardigan lub sweter.

Oczywiście nadal mile widziana jest klasyczna garsonka z jedwabnym topem lub bluzką, jednak i tu możemy sobie pozwolić na podkreślenie swojego indywidualizmy np. topem w mocniejszym kolorze.

Często i mile widziane w business casual są sukienki. Oczywiście te o kroju prostym lub lekko rozszerzanym ku dołowi, nie nazbyt opięte w kolorach granatu, szarości, czerni czy beżu. Możemy również pozwolić sobie na czerwień, jeśli tylko nasze stanowisko jest stanowiskiem kierowniczym. Czerwień nie jest dopuszczona przy stanowiskach np. sekretarskich.

Business casual pozwala nam także na większą swobodę w kwestii butów. Nadal mile widziane są kryte buty na obcasie typu słupek, ale również niewysokie szpilki i klasyczne, wygodne baleriny. Zwłaszcza beleriny widzimy coraz częściej na nogach Pań biznesu. Warto jednak zaznaczyć, że powinny być one klasyczne w kolorze czerni, brązu, beżu lub granatu.

Nadal obowiązuje nas delikatny makijaż, który podkreśla albo oczy, albo usta oraz dyskretna biżuteria.

Dzięki business casual, nawet bardzo młode Panie biznesu mogą czuć się swobodnie i jednocześnie prezentować się zgodnie z biznesowym dress code, który jest nieodzowna częścią biznesowego savoir-vivre.

0