AROMAT ŚWIEŻO ZMIELONEJ KAWY

Dzień zaczynam od szklanki ciepłej wody z cytryną. Jednak zaraz po porannym prysznicu serwuję sobie kawę z ekspresu, który przygotowuje ją ze świeżo zmielonych ziaren. Ten poranny czas przy kawie to czas tylko dla mnie. Mogę się odprężyć, zaplanować cały dzień.

To jeden z moich porannych rytuałów. Mam wrażenie, że z każdym łykiem, czarnego jak noc płynu, rozbudzam się bardziej i już po chwili jestem pełna sił i gotowa na kolejny dzień pracy, spotkań, sesji i pracy nad tekstami.

Kawa nie tylko wspaniale pachnie i smakuje, ale ma też wiele właściwości leczniczych i kosmetycznych. Zawierają substancje opóźniające procesy starzenia się organizmu, kofeina przyśpiesza przemiany metaboliczne w organizmie, a szczególnie spalanie tłuszczów. Dlatego kawa stała się jednym z pożądanych składników preparatów ułatwiających zrzucenie nadwagi.

Kofeina działa także na centralny układ nerwowy, przyśpieszając przepływ impulsów elektrycznych w mózgu, czyli procesy myślowe i ułatwia koncentrację – pewnie dlatego mam wrażenie gotowości do działania po filiżance kawy. Lekarze twierdzą, że regularne picie umiarkowanej ilości kawy zapobiega chorobom nowotworowym, może obniżyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera i zmniejszyć ryzyko lub opóźnić wystąpienie choroby Parkinsona. Oczywiście nadużywanie kawy może prowadzić do zakwaszenia organizmu więc i tu, jak wszędzie, warto zachować umiar J

W Polsce większość ludzi pije kawę z cukrem i mlekiem, jednak smakosze kawy uważają, że kawę powinniśmy pić bez cukru i innych dodatków smakowych, i oczywiście powinna być ze świeżo zmielonych ziaren. Zaś to co nazywamy kawą rozpuszczalną w ogóle nie powinno nazywać się kawą, lecz napojem, ponieważ nie posiada już właściwości zdrowotnych ani smakowych prawdziwej kawy.

Teraz mogę już tylko napisać – smacznego

Renata Wrona

Cieszę się, że przeczytałaś mój artykuł. Jeśli, to co przeczytałaś jest dla Ciebie wartościowe, to:

Proszę, zostaw swój komentarz. Bez Twojego komentarza nie czuję Twojej obecności. Napisz  więc swoje odczucia po przeczytaniu.

Podaj dalej. Jestem przekonana, że jeśli to co piszę jest dla Ciebie ciekawe i pomocne, to również może być pomocne dla kogoś z Twojego otoczenia.Dlatego podziel się linkiem do artykułu ze znajomymi.

Podejrzyj mnie na: https://www.facebook.com/RenataWrona.Trener.Coach/

i na https://www.instagram.com/renata.wrona.coach/

Tam oprócz informacji o nowych wpisach na blogu, zobaczysz też kulisy mojej pracy. Zapraszam 🙂

0